Mužská nadúmrtnost – v jakém věku umírají muži častěji než ženy? Jaké jsou příčiny úmrtnosti?
V roce 2019 byla v České republice průměrná naděje dožití mužů 76 let a žen 82 let. Z toho vyplývá, že ženy se v tomto roce dožívaly v průměru o 6 let déle než muži. Z grafu je vidět, že do patnácti let se úmrtnost chlapců a dívek téměř neliší. Vyšší rozdíly v pravděpodobnostech úmrtí mužů a žen nastávají kolem dvacátého roku života, kdy muži začínají žít "nezdravý způsob života" (tj. alkohol, kouření, nezdravá strava ...) a tyto špatné návyky způsobují u mužů ve stáří razantní nárůst pravděpodobností úmrtí (to už v grafu není vidět, protože je v logaritmickém měřítku). Po 85. roce života se začínají tyto pravděpodobnosti mezi oběma pohlavími sbližovat. Téměř stejné jsou pak rozdíly v pravděpodobnostech úmrtí mužů a žen okolo stého roku. Je to způsobené také tím, že již přežívají pouze odolní jedinci.
V jakém věku roste úmrtnost u obou pohlaví?
Obecně lze určit tři "krizové" body života. Vyšší úmrtnost nastává hned po narození. Tato úmrtnost je nejčastěji způsobena nedonošením dětí, vrozenými vadami a respiračními příčinami. Vyšší úmrtnost lze sledovat kolem dvacátého věku života. V tomto životním cyklu převládá úmrtnost na úrazy, autonehody a sebevraždy. Od třicátého roku života pravděpodobnost úmrtí už jen roste. Ve vyšších věcích převládají úmrtí na nemoci oběhové soustavy, novotvary a nemoci dýchací soustavy.
Jaké je očekávání do budoucna ohledně rozdílů naděje dožití mezi muži a ženami?
Do budoucna lze očekávat i podle prognóz Českého statistického úřadu, že rozdíl v naději dožití mezi muži a ženami se bude snižovat. Podle odborníků může toto snižování rozdílu naděje dožití mezi pohlavími nastat i kvůli zrovnoprávnění mužů a žen. Je totiž možné, že ženy se budou uchylovat k "nezdravému životnímu stylu" některých mužů. S tím lze ale samozřejmě pracovat, a proto na tuto kontroverzní skutečnost upozorňujeme v tomto článku. Je tedy nutné dodržovat zdravý životní styl!
Redakce Báječná žena
Kyselina listová (vitamin B9) je pro lidský organismus velmi důležitá
Kyselina listová neboli vitamin B9 patří do skupiny vitamínů B, jsou to látky rozpustné ve vodě, které se podílejí každý den v lidském organismu na celé řadě životně důležitých procesů, proto ...
Příliš soli ve stravě způsobuje řadu zdravotních obtíží. Vyměňte sůl za zdravé bylinky!
Kolik soli denně zkonzumujete? Denní dávka soli by neměla překročit jednu lžičku, což je přibližně 5 gramů. Říkáte si, vždyť já tolik soli každý den nespotřebuji? Budete se divit, ale běžně jsou ...