Příliš soli ve stravě způsobuje řadu zdravotních obtíží. Vyměňte sůl za zdravé bylinky!
Kolik soli denně zkonzumujete? Denní dávka soli by neměla překročit jednu lžičku, což je přibližně 5 gramů. Říkáte si, vždyť já tolik soli každý den nespotřebuji? Budete se divit, ale běžně jsou 4 gramy soli ukryté v potravinách, které každý den jíte. Sůl se totiž nachází v pečivu, uzeninách, sýru, ale i sladkostech a dalších výrobcích. Pro představu jeden plátek chleba obsahuje takřka 1 gram soli, rohlík bez solné posypky 0,75 gramů, ale solený kornspitz až 5 gramů. Čím sůl nahradit a jaké bylinky použít, aby tělo netrpělo?
Sůl je zabiják
Soli se přezdívá tichý zabiják, ne nadarmo. Nadbytečný příjem soli v potravě totiž způsobuje zadržování vody v těle, zhoršuje funkci ledvin, ale především zvyšuje krevní tlak, stojí za kardiovaskulárními obtížemi, rizikem vzniku infarktu nebo mrtvice a způsobuje řídnutí kostí. Dětem do 1 roku by se neměla strava solit vůbec, poté jen střídmě, protože na slanou chuť se rychle zvyká. Pro dospělého nemají nesolené potraviny výraznou a zajímavou chuť, i z toho důvodu výrobci potravin přesolují své výrobky. Jak tedy denní dávku soli snížit?
Zdravé potraviny, dostatek zeleniny
Lidský organismus určitou dávkou soli potřebuje, problematické je nadužívání soli, kterému se lze vyhnout zdravým jídelníčkem nebo nahrazením soli jinými alternativami. Základním kamenem pro snížení příjmu soli během dne je číst etikety na výrobcích. Výběr by se měl skládat jen z takových, které obsahují minimum soli a přidaných látek. Naopak vyřadit by se měly průmyslově zpracované výrobky, které obsahují kromě soli přidané látky i nadbytek tuků a cukrů. Do jídelníčku je nadto vhodné zařadit dostatek zeleniny a ovoce, především čerstvých produktů s vysokým obsahem draslíku, který vyvažuje škodlivé účinky sodíku. A čím sůl nahradit doma v kuchyni?
Bylinky zvýrazní chuť a omezí potřebu soli
Při vaření je dobré solit až na závěr, průběžné solení totiž vede k nadbytku soli v jídle. Je také možné nesolit vůbec a nechat na každém, aby si dosolil až na talíři. Další možností je použití různých bylinek a doma připravených kořenících směsí. Kupované namixované směsi obsahují také povětšinou sůl, stejně jako maggi nebo jiná dochucovadla. Z bylinek se hodí různé druhy ze Středomoří, jako jsou oregano, bazalka, levandule, šalvěj, tymián, rozmarýn nebo mateřídouška. Dále se hodí majoránka, máta nebo meduňka. Chuťově zajímavý je estragon pelyněk, který má anýzově kořeněnou chuť. K rýžovým pokrmům se hodí kurkuma nebo šafrán.
Jídlo s vůní česneku nebo sušené cibule
Jaké další bylinky nebo zeleninu použít pro dochucení pokrmů? Ze zahradních bylinek dokonale dochutí polévku, omáčku nebo vařené brambory kmín, libeček, petržel, pažitka nebo kopr. Do masových jídel se hodí čerstvý nebo sušený česnek, velmi intenzivní aroma má také sušená cibule, díky které nemusíte maso tolik solit. K masitým jídlům je možné přidat sladkou nebo uzenou papriku, milovníci pálivého ocení chilli.
Různé rostlinné oleje a octy
Kromě bylinek čerstvých nebo sušených nahradí sůl při vaření různé druhy rostlinných olejů a octů. Na zeleninové zálivky nebo na dochucení lze použít dýňový, konopný, lněný nebo černuchový olej. Výraznou chutí osloví jablečný, balzamikový, vinný, rýžový nebo lihový ocet.
Osolte jídlo slanorožcem
Zřejmě jste do dnešního dne o slanorožci nikdy neslyšeli, ale měli byste. Vzezřením připomíná chřest nebo zelené fazolky a je přirozeně slaný, protože roste ve slaných pobřežních vodách a deltách řek vlévajících se do moře. Není doménou jen přímořských oblastí, prodává se už i u nás. Používá se do salátů nebo jako příloha, stačí jej blanšírovat nebo opéct na pánvi na másle. Jeho slaná chuť se skvěle doplňuje s vajíčky, zelenými saláty, rajčaty, další zeleninou, ale také bramborami, těstovinami nebo masem.
Báječná žena
Kyselina listová (vitamin B9) je pro lidský organismus velmi důležitá
Kyselina listová neboli vitamin B9 patří do skupiny vitamínů B, jsou to látky rozpustné ve vodě, které se podílejí každý den v lidském organismu na celé řadě životně důležitých procesů, proto ...
Co všechno jste (ne)věděli o vitamínu C
Vitamín C neboli kyselina askorbová je látka, kterou lidský organismus nezbytně potřebuje, aby mohl správně fungovat. Klíčovou roli hraje při ochraně buněk před oxidačním stresem, je velmi ....