Šalvěj lékařská je neobyčejná bylina, která by neměla chybět v žádné přírodní lékárničce
- rostliny
- 10.01.2025
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis), známá také pod lidovým názvem babské ucho, je dekorativní rostlina, ale také tradiční bylina využívaná odedávna v lidovém léčitelství. Tato bylina patřící do čeledi hluchavkovitých je v dospělosti polokeř s dřevitými rozvětvenými stonky, na jejichž koncích vykvétají během letních měsíců drobné dvoupyskaté kvítky fialové barvy. Největší léčivý potenciál je v podlouhlých listech zelenostříbrné barvy, které jsou pro tento účel sbírány. Šalvěj lékařská je nenáročná bylina, kterou je možné vypěstovat na každé zahradě.
PĚSTOVÁNÍ
Tato bylina nemá zvláštní nároky na pěstování, vyhovuje jí slunné a nebo polostinné stanoviště a hlinitopísčitá propustná zemina. Dobře snáší i delší období sucha, které jsou v poslední době pro letní období typická, nesnáší pouze přemokření. Jedinou péči, které bylina vyžaduje, je odstraňování odumřelých květů v létě a na jaře a na podzim odstřihnutí suchých větviček. V bylinkových záhonech se skvěle vyjímá ve společnosti kontryhele, který svými vějířovitými listy vytváří dokonalý kontrast, dále měsíčku lékařského a šanty kočičí.
OBSAH ÚČINNÝCH LÁTEK
Listy šalvěje lékařské vynikají vysokým obsahem organických kyselin - ellagové, kávové, rozmarýnové a tříslovin, které jsou silnými přírodními antioxidanty a dávají bylině nahořklou lehce svíravou chuť. Z dalších přírodních látek je významný obsah saponinů, glykosidů, fytoestrogenů, éterických olejů - thujon, cineol a vitamínů B a K.
ÚČINKY NA LIDSKÝ ORGANISMUS
- významné antibakteriální a antivirové účinky
- harmonizuje trávení, pomáhá při nadýmání
- úspěšně léčí symptomy dráždivého tračníku
- posiluje obranyschopnost organismu
- posiluje nervový systém, celkově zklidňuje
- pomáhá při problémech se žlučníkem
- díky obsahu fytoestrogenů mírní nadměrné pocení v menopauze i další problémy spojené s tímto obdobím
- snižuje hladinu krevního cukru
- pomáhá při nepravidelné menstruaci
- výplachy pomáhají při zánětech v ústní dutině, zánětu hltanu nebo mandlí
- odvar z byliny je zevně využíván na lepší hojení řezných ran a oděrek
- snižuje teplotu
- eliminuje zápach z úst
- napomáhá správné činnosti jater
- zevně pomáhá při léčbě mykóz
KONTRAINDIKACE
Bylina není vhodná pro osoby s vyšším krevním tlakem, těhotné a kojící ženy nesmí bylinu užívat vůbec, látky v ní obsažené snižují tvorbu mateřského mléka.
SBĚR
Listy sbírejte před rozkvětem, kdy má bylina nejvyšší koncentraci účinných látek, nejlépe mezi 11 až 13 hodinou, nikdy nesušte na prudkém slunci, pouze ve stínu, poté uložte do nádob nebo plátěných pytlíků na temné místo.
DÁVKOVÁNÍ
K léčebným účelům je doporučováno popíjení čaje z byliny dvakrát až třikrát denně. Příprava čaje: jednu kávovou lžičku sušené byliny zalijte 250 ml vařící vody, nechte louhovat 10 minut, poté přeceďte a popíjejte vlažný. Šalvěj lékařská není určena k dlouhodobému užívání.
DALŠÍ MOŽNOSTI VYUŽITÍ
Velmi často je bylina používána jako kloktadlo. Příprava: dvě čajové lžičky sušené byliny zalijte 250 ml vařící vody, po pěti minutách přeceďte, kloktejte každé dvě hodiny do odeznění potíží. Ke snížení mastnoty vlasové pokožky a tvorby lupů používejte vlasový oplach. Příprava: hrst listů zalijte 300 ml vařící vody, vařte na mírném ohni 5 minut, poté stáhněte a nechte dalších deset minut macerovat. Po přecezení a vychladnutí masírujte pokožku hlavy alespoň třikrát týdně.
Eva Sklenářová
Fenykl: zelenina s anýzovým nádechem je výtečným zdrojem vitamínu C, k tomu působí proti rakovině
Fenykl. Co to je? Zelenina, kterou milují ve Středomoří, nemá v tuzemsku příliš mnoho obdivovatelů a někteří strávníci vůbec netuší, jak vypadá nebo jakým způsobem se připravuje. Má široké ...
Nezapomeňte si letos na zahradě vysadit rakytník řešetlákový
Některé rostliny a keře jsou v rostlinné říši díky obsahu cenných přírodních látek pravým zázrakem. To platí i pro keř rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), který by neměl chybět na žádné ...