Kardamom: vzácné koření, které ozvláštní chuť jídel či kávy, k tomu prospívá zdraví a snižuje riziko demence

Nejstarší a nejdražší. Kardamom je koření, které patří mezi největší divy gastronomie a lidového léčitelství. O kardamomu se mluví jako o královském koření, zvýrazňuje chuť, nadto má velmi pozitivní vliv na lidské tělo. Je zázrakem, který stojí za to vyzkoušet i za nemalou cenu, za kterou se prodává. V tuzemsku je k dostání ve specializovaných prodejnách, přičemž mezi nejčastější druhy patří cejlonský, jávský nebo indický kardamom. Vyzkoušet se mohou všechny. Jakým způsobem se toto koření používá a čím je tak jedinečné?

Jedno z nejstarších koření

Kardamom se získává ze semen dvou druhů rostlin z čeledi zázvorníkovitých, které se rozšířily z Indie do Pákistánu, Bhútánu, Indonésie nebo Guatemaly, která je dnes považovaná za nejvýznamnějšího producenta tohoto koření. Kardamom má zelené, hnědé nebo černé zabarvení, může se objevovat též v bělené formě. Toto koření a jeho účinky znali už staří Egypťané, Římané a Řekové, ale milovali jej i Vikingové, dodnes se přidává do typických skandinávských sladkostí. V Asii nechybí v omáčkách nebo v zeleninových jídlech, v arabských zemích se jím zase dochucuje káva.

Do punče i namísto zubní pasty

Kardamom dodává jídlům zajímavou chuť a vůni, známé je jeho použití v nápojích, jako jsou káva, čaj nebo vánoční punč. Ve starověku se semínka žvýkala, v Egyptě sloužil kardamom dokonce namísto zubní pasty, po rozmělnění totiž zbavuje nepříjemného pachu z úst a působí protizánětlivě. V kardamomu se totiž nacházejí aromatické silice. Kardamom je rovněž zdrojem monoterpenů, které mají antibakteriální účinky, k tomu usnadňují trávení a vykašlávání. V přírodní medicíně je kardamom považovaný za choleretikum, protože podporuje tvorbu žluči a zmírňuje žlučníkové křeče.

Proti demenci i na podporu vášně

Lidová medicína radí užívat kardamom při opakovaných zánětech močových cest, protože obsažené látky působí jako přírodní diuretikum. Pravidelná konzumace tohoto exotického pokladu snižuje riziko Alzheimerovy choroby a demence. Kardamom má protiplísňové účinky, je tedy první pomocí při kašli a infekcích horních cest dýchacích, kdy se může přidávat do čaje. Éterický olej ze semen se doporučuje do inhalačních směsí. Příjemně sladká vůně s nádechem kafru působí také afrodiziakálně, proto se může nakapat olej do nádobky v difuzéru nebo do aromalampy. Kardamom lzee i macerovat v čistém alkoholu spolu se skořicí nebo badyánem pro získání jedinečného bylinného likéru.

Báječná žena