Nezapomeňte si letos na zahradě vysadit rakytník řešetlákový

Některé rostliny a keře jsou v rostlinné říši díky obsahu cenných přírodních látek pravým zázrakem. To platí i pro keř rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), který by neměl chybět na žádné zahradě, nezapomeňte si ho letos na jaře na zahradě vysadit, díky plodům, které tento keř vytváří, budete mít pro celou rodinu cennou zásobárnu vitamínů, minerálů i esenciálních mastných kyselin v té nejčistější přírodní formě.

JAK NA TO

Pro výsadbu budete potřebovat dvě rostliny - samčí a samičí. Kvalitní sazenice najdete prakticky v každém zahradnictví, vybírejte zdravé rostliny nenapadené chorobami s typickými stříbřitými listy.

SPRÁVNÝ VÝBĚR STANOVIŠTĚ

Výsadbu keřů je vhodné předem naplánovat, důležitý je správný výběr stanoviště, volte nejlépe slunné nebo polostinné místo situované na jižní nebo jihovýchodní stranu. Rakytník řešetlákový je v dospělosti mohutný vzrůstem, pamatujte proto na dostatečnou vzdálenost mezi samčí a samičí rostlinou, která by měla být nejméně tři metry.

JAK PROBÍHÁ SAMOTNÁ VÝSADBA

Před vysazením na vybraném stanovišti vykopejte dostatečně prostornou jámu, na dno můžete přidat vrstvu kvalitního vyzrálého kompostu, rozprostřete kořeny každé rostliny, přisypejte hlínu, přimáčkněte a důkladně zalijte.

JE PÉČE O RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ NÁROČNÁ?

Další nespornou výhodou tohoto keře je jeho nenáročnost, vydrží i delší sucho, nesnáší však přemokření. Není třeba přihnojovat, každý rok na jaře můžete do půdy přidat vápník, který tento keř miluje, nikdy nepoužívejte hnojiva s obsahem dusíku. U samičí rostliny vždy na jaře odstřihněte suché větvičky, aby byla podpořena bohatá úroda.

KDY SE SBÍRAJÍ PLODY?

Rakytník řešetlákový vytváří na svých trnitých větvích neuvěřitelné množství oranžových plodů nakyslé chuti, které dozrávají nejčastěji v září. Sklízejte opatrně, trny jsou dost nepříjemné, hlavně nezapomeňte celou úrodu sklidit ve správný čas, jinak poslouží jako potrava pro různé druhy ptáků. Uložte do lednice a konzumujte čerstvé, vydrží v ní ale pouze týden, ostatní úrodu zamražte do sáčků do mrazícího boxu v lednici, odkud si po celý rok můžete odebírat podle potřeby. Po vyjmutí z lednice nechte několik hodin rozmrazit, plody budou šťavnaté a lahodné, jako by byly čerstvé.

JAKÉ LÁTKY JSOU OBSAŽENY V PLODECH RAKYTNÍKU ŘEŠETLÁKOVÉHO?

Jak u výrazně oranžová barva napovídá, plody rakytníku obsahují velké množství karotenoidů, velmi účinných přírodních antioxidantů, které mají na lidský organismus celé spektrum pozitivních účinků. Naprosto unikátní je i vysoký obsah vitamínů C a E, které ochraňují každou buňku před napadením volnýni radikály, celý organismus regenerují, celkově revitalizují a mají omlazující účinky. Každodenní konzumace těchto plodů výrazně ovlivňuje celkový zdravotní stav. V plodech je také významný obsah esenciálních mastných kyselin, dále vitamíny skupiny B, zinek, organické kyseliny a další prospěšné látky.

Eva Sklenářová