Pampeliška - hořkosladká čarodějka vás udiví širokým spektrem léčivých účinků

Pampeliška, známá také pod botanickým názvem smetánka lékařská (Taraxacum officinale), byla odedávna v lidovém léčitelství jednou z neoceňovanějších bylin. Naši předkové měli rozsáhlé znalosti o léčivých účincích bylin, které se dědily z generace na generaci. Věděli dobře, že právě v jarním období je třeba nastolit správnou funkci jater a žlučníku a tímto způsobem celý organismus pročistit, regenerovat a nastartovat do dalších měsíců. Ideální pomocnicí byla v tomto směru pampeliška, která je přímo nabita přírodními látkami s obrovským léčivým potenciálem. Bylina patřící do čeledi hvězdnicovitých kvete od dubna do května zářivě žlutými květy ve tvaru úborů vyrůstajících z přízemní růžice hluboce vykrajovaných listů.

Je naprosto unikátní v tom, že má sladkou i hořkou chuť zároveň, za nahořklou chuť vděčí vysokému obsahu hořčin, hlavně taraxacinu, sladkost je způsobena obsahem přírodního sladidla inulinu ve stoncích a oddenku byliny. A právě tyto látky a mnoho dalších bylinu doslova vystřelily na jedno z předních míst mezi divokými léčivými bylinami.

OBSAH ÚČINNÝCH LÁTEK

Pampeliška je léčivá celá od hlavy až k patě, účinné látky obsahují květy, stonky, listy i oddenek byliny. Velmi významný je obsah hořčin, glykosidů, organických kyselin, přírodního cukru inulinu, karotenoidů (lutein, xantofyl), vitamínu C (hlavně v mladých listech), B a K, chlorofylu, kyseliny listové a minerálních látek, například hořčíku a vápníku.

ÚČINKY NA LIDSKÝ ORGANISMUS

  • díky vysokému obsahu chlorofylu zlepšuje krvetvorbu a přispívá k celkové revitalizaci organismu
  • hořčiny obsažené v bylině podporují tvorbu žluči
  • má schopnost účinně pročistit a regenerovat játra, aby mohla správně plnit všechny své funkce - detoxikační, transportní, zásobovací a metabolickou
  • odstraňuje nechutenství
  • optimalizuje činnost zažívacího traktu
  • kyselina listová přispívá k harmonizaci organismu a odbourávání škodlivého homocysteinu z krve
  • inulin obsažený hlavně v oddenku byliny působí blahodárně na činnost slinivky břišní, zvyšuje tvorbu inzulinu a je podpůrným prostředkem při léčbě diabetu II. typu
  • vitamín K obsažený ve stoncích a listech byliny přispívá ke správnému zabudování vápníku do kostí
  • díky vysokému obsahu hořčíku a vitamínů skupiny B regeneruje nervový systém
  • pomáhá vyplavovat přebytečný cukr z ledvin
  • vitamín C obsažený hlavně v listech vykazuje silné protizánětlivé účinky
  • přírodní sladidlo inulin je účinné prebiotikum, slouží jako potrava pro prospěšné střevní bakterie - navýšení imunity
  • podpůrná léčba při onkologických onemocněních, hlavně slinivky břišní, látky obsažené v oddenku byliny zvyšují tvorgu fagocytů, které mají schopnost potlačit nádorové bujení
  • barvivo lutein obsažený v květech napomáhá správnému vidění a významně snižuje riziko vážných onemocnění oční sítnice
  • hořčík a vitamín K obsažené v bylině zajišťují lepší vstřebávání vitamínu D do organismu

KONTRAINDIKACE

Konzumace této byliny není doporučena osobám užívajícím léky na ředění krve a léčení poruch ledvin, těhotné a kojící ženy pouze po konzultaci s lékařem.

KDY A CO SBÍRAT

Květy a stvoly pampelišky se sbírají po celou dobu kvetení, stejně jako listy, v tomto období je v nich nejsilnější léčivá síla, oddenek byliny na podzim, protože v této době obsahuje nejvyšší množství inulinu, pokud by byl sbírán na jaře, obsahoval by zanetbatelné množsví této látky (2%).

SUŠENÍ

K sušení jsou využívány květy a listy, sušte opatrně ve stínu při teplotě do 40 stupňů Celsia tak, aby si listy uchovaly zelenou barvu. Skladujte v temnu v plátěných pytlících, vydrží až několik let. Oddenek byliny po vyjmutí ze země opatrně omyjte a očistěte, nakrájejte na malé kousky a sušte na plechu v troubě při teplotě 50 stupňů Celsia, poté skladujte v uzavřených sklenicích v temnu.

ZPŮSOBY VYUŽITÍ

Díky vysokému obsahu účinných bioaktivních látek je bylina součástí čajových směsí na podporu činnosti žlučníku a jater, jsou z ní vyráběny čaje, tinktury, kapsle, sirupy, medy a další přípravky. Ať už užíváte bylinu v jakékoli podobě, vždy tak učiňte půl hodiny před jídlem.

Eva Sklenářová