Nejlepší skincare ingredience pro péči o zjizvenou pleť

Akné rozhodně není problémem pouze dospívajících, objevit se může v každém věku a jeho řešení často bývá náročné a zdlouhavé. Když už se ho ale přeci zbavíme, vyvstává hned další problém – na pleti nám pupínky zanechaly nevzhledné jizvičky a diskolorace.

Ačkoliv některé jizvy mizí samy od sebe, některé na pleti přetrvávají a tvoří tak vzpomínku na nepříjemné období. Naštěstí, se stále stoupajícím trendem péče o pleť, máme nyní k dispozici hned několik účinných aktivních látek, které můžeme v boji proti jizvám po akné použít, a to dokonce z pohodlí domova.

Typy jizev po akné

Stejně jako samotné akné bývá variabilní a projevuje se širokou škálou příznaků, od černých teček až po bolestivé cysty, jsou variabilní i jizvy, které po něm zůstávají. Obecně ale rozlišujeme tři základní typy:

Hyperpigmentace

Hyperpigmentace (tedy načervenalé, fialové či hnědé flíčky na pleti) jsou pouze povrchové, obvykle nebývají trvalé a samy od sebe blednou v řádech týdnů až měsíců. Použitím správných aktivních ingrediencí však můžeme jejich zánik urychlit. U osob s tmavší pletí jsou způsobené nahromaděním kožního pigmentu melaninu a jsou tedy tmavší, osoby s pletí světlejší se častěji setkávají s nedokonalostmi červené barvy, která je přirozená pro proces hojení.

Atrofické jizvy

Atrofické jizvy vypadají jako drobné propadliny nebo krátery v pokožce. Je velmi obtížné se jich zbavit, a je možné, že vám s nimi pomůže až odborné ošetření laserem. Vznikají následkem nedostatku kolagenu v pokožce během procesu hojení. To je také důvod, proč se postupem času zhoršují a prohlubují; se zvyšujícím se věkem produkce kolagenu pletí klesá.

Vystouplé jizvy

Naopak od atrofických jizev vystouplé jizvy vystupují nad povrch pokožky, tedy mohou budit dojem pupínku, ačkoliv v pokožce již neprobíhá žádný zánět. Na rozdíl od atrofických jizev vznikají nadbytečnou tvorbou kolagenu během procesu hojení či jeho nerovnoměrným vrstvením v pleti a často bývají červeně či růžově zabarvené.

Aktivní látky

Aktivní látky získaly své pojmenování podle faktu, že aktivně napomáhají řešit problém, se kterým se zrovna na pleti potýkáme. Mohou být přidávány prakticky do jakéhokoliv skincare produktu, od tonik a sér po krémy a čisticí pleťové gely, je tedy čistě na vás, jakou cestou se vydáte. Je ale dobré si uvědomit, že méně je někdy více a skincare rutinu není třeba překombinovat množstvím produktů s aktivními ingrediencemi – mohli byste si napáchat více škody, než užitku. Vždy se proto rozhodněte pouze pro jednu látku a pleť na ní navykejte postupně, abyste předešli podráždění a vysušování. Univerzální rada pro všechny neexistuje, a tedy budete muset projít kolem experimentů a pokusů, než najdete látku a produkt přesně odpovídající potřebám vaší pleti.

AHA kyseliny

Kyseliny ze skupiny AHA (alpha-hydroxy acids) jsou účinné na povrchu vaší pleti – zbavují jí nahromaděných odumřelých kožních buněk, čímž pomáhají udržovat póry čisté, navíc také podporují obnovu buněk. Jsou skvělou volbou pro povrchové jizvy a hyperpigmentace. Zlatým standardem v boji proti jizvičkám po akné je kyselina glykolová, která ze všech AHA kyselin proniká nejhlouběji do pokožky. Může ale pleť dráždit, proto jí používejte maximálně 1-2x týdně a pokud máte citlivou pleť, úplně se jí vyhněte. Alternativou pro vás může být třeba kyselina mléčná, mandlová nebo azelaová, které také pleť exfoliují, ale mnohem šetrněji a jemněji.

Vitamín C

Ano, ten stejný vitamín C, který ráno zapíjíte v tabletce. Pokud ho zařadíte také do své skincare rutiny, pomůže vám vyrovnat barevné nedokonalosti pleti způsobené nejen akné, ale třeba také slunečními paprsky. Dokonce umí hyperpigmentacím předcházet, a to díky své schopnosti snižovat produkci melaninu, kožního barviva. Je velmi potentním antioxidantem a podporuje tvorbu kolagenu, čímž napomáhá léčení především atrofických jizev. Vždy jej ale používejte až v momentě, kdy nebudete mít na pleti žádné aktivní pupínky – vitamín C může působit dráždivě a samotné akné zhoršovat.

Niacinamid

Pole působení niacinamidu je značně široké – zařazením ho do své rutiny tak můžete pleti pomoci hned několika způsoby. Niacinamid rozjasňuje a vyrovnává tón pleti, pomáhá rozkládat přebytečný melanin, a také reguluje tvorbu kožního mazu, čímž pomáhá akné předcházet. Navíc posiluje kožní bariéru, která je pro zdravou pleť nezbytná. Je pletí obvykle dobře snášen i citlivou pletí a je málo reaktivní, tedy se nemusíte bát ho kombinovat i s jinými aktivními ingrediencemi pro maximální efekt.

Retinol a retinoidy

Retinol je jinak známý pod názvem vitamín A a retinoidy jsou jeho deriváty. Stimulují produkci kolagenu, který pokožka potřebuje pro správné hojení. Pokožku také vyhlazují a jsou účinné proti samotnému akné, tedy můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Vždy ale s retiniody i retinolem začínejte zvolna, od nejnižších koncentrací, jinak si můžete způsobit nadbytečnou citlivost, začervenání a tvorbu suchých, odlupujících se šupinek.

SPF

Ochranný faktor je nezbytnou součástí v péči o pleť trpící jizvami a zvláště diskoloracemi. Barevné nedokonalosti mají pod UV paprsky tendenci tmavnout, čímž se prodlužuje doba jejich hojení a mizení. Vždy proto používejte opalovací krém, a to i když máte pocit, že venku zrovna slunce nesvítí. UVA paprsky pronikají i mraky!

Krom toho, některé zde uvedené aktivní látky mohou zvyšovat citlivost pleti na slunce a tím i riziko spálení, SPF tedy určitě nevynechávejte a ujistěte se, že používáte alespoň SPF30.

Jak jizvám předcházet?

Ideální samozřejmě je, když ke zjizvení pleti vůbec nedojde. Důležité je tedy akné co nejvíce předcházet a jeho výskyt co nejrychleji řešit, ať už správnou péčí o pleť, odpovídající životosprávou nebo konzultací s dermatologem. Když už se ale přeci nějaké pupínky objeví, odolejte pokušení a nikterak je nemačkejte. Otevřená rána, byť drobná, je vstupní branou pro infekci, což může vést nejen k dalšímu akné, ale také k hlubšímu a rozsáhlejšímu zjizvení tkáně.

Závěrem

Je třeba mít na paměti, že správná péče o pleť je sice pro její zdraví nezbytná, není ale všemocná. Některé typy jizev mohou být skutečně neústupné a odolávat i té nejlépe sestavené rutině. Proto pokud si nejste jistí, vždy vyhledejte odborníka, který vás navede na správnou cestu, případně vám doporučí například ošetření pleti laserem, LED světlem, mikrojehličkami nebo chemickými peelingy. Rozhodně se ale tyto metody nepokoušejte provádět sami doma a nechte je na profesionálech.

Catherine Coltrain