Nejlepší skincare ingredience pro suchou pleť
Ačkoliv je pleť každého z nás jedinečná a má své individuální potřeby, obecně bychom mohli, dle množství produkovaného kožního mazu, pleť rozdělit do 4 základních typů: mastná, suchá, normální a smíšená. Mastná pleť produkuje kožního mazu přebytek, což může vést k akné, ucpaným pórům, nebo nadměrnému lesku. Také na ní hůře drží podkladový makeup. Naopak suchá pleť trpí nedostatkem mazu, který by v ní uzamkl potřebnou hydrataci, a tak má tendence k šupinatění, odlupování, podráždění a napjatosti, nebo dokonce k předčasné tvorbě vrásek. Normální pleť je vyvážená, ani mastná ani suchá, zkrátka tak akorát a kombinovaná pleť v sobě skýtá všechny dříve zmíněné možnosti.
Tvorba kožního mazu je podmíněna mnoha faktory a dokonce se přirozeně mění i s věkem – přirozenou součástí stárnutí pleti je snížení produkce mazu, což dělá pleť sušší a sušší s postupujícími léty. Se suchou pletí se ale můžete setkat v každém věku. Ať už máte pleť suchou odjakživa, nebo máte pocit, že je suchá až poslední dobou, klíčem k hydratované a zářivé pokožce by pro vás mohly být některé aktivní ingredience.
Aktivní ingredience pro péči o suchou pleť
S neustále stoupajícím trendem péče o pleť přicházejí na trh stále nové a nové aktivní látky, které slibují různé účinky. Můžeme je najít všude, od sér a tonik až po pleťové krémy, nebo třeba čisticí gely. Ba co více, tzv. aktivní ingredience jsou nyní dostupnější než kdy jindy, a tak se to v drogeriích i parfumeriích hemží názvy, které mnohdy evokují spíše učebnici chemie, než péči o pleť. Pokud si nejste jistí, po které aktivní ingredienci sáhnout jako první, nezoufejte. Přinášíme vám seznam opravdových hvězd v péči o suchou pleť!
Kyselina hyaluronová
Jestliže máte suchou pleť, kyselina hyaluronová ve vašem kosmetickém arzenálu rozhodně nesmí chybět. Molekuly kyseliny hyaluronové se chovají v podstatě jako magnety, které přitahují do vaší pleti molekuly vody z okolního prostředí a váží je na vaše tkáně, čímž velmi účinně hydratují a vyhlazují vaší pleť. Kyselina hyaluronová je vašemu tělu vlastní a tedy 100% přirozená a bezpečná pro každodenní použití. Pro maximální efekt ji aplikujte na vlhkou pleť a rutinu zakončete hutným pleťovým krémem.
Kyselina mléčná
Kyseliny ze skupiny AHA (alpha-hydroxy acids) jsou známé svými exfoliačními účinky – zbavují pleť nahromaděných odumřelých kožních buněk, čímž jí rozzařují a zlepšují její texturu, také tím podporují vstřebávání ostatních ingrediencí. Navíc pomáhají suché pleti zbavit se vznikajících šupinek a stroupků. Kyselina mléčná je mezi AHA kyselinami nejjemnější a nejšetrnější, tedy ani suchou a napjatou pleť nepodráždí, naopak vám ji pomůže udržet v dobrém stavu.
Ceramidy
Ceramidy jsou přírodní lipidy, které se podílejí na stavbě kožní bariéry. Ta je nezbytná pro zdraví vaší pleti. Když je bariéra narušená, hydratace z pokožky uniká mnohem intenzivněji a pleť je suchá a nerovná. Stejně jako je tomu s kolagenem či kyselinou hyaluronovou, přirozená produkce ceramidů s narůstajícím věkem klesá, není proto na škodu je pleti dodávat zvenčí, aby byla vaše kožní bariéra zdravá a silná a nadále chránila vaši pleť před všemi negativními vlivy.
Urea
Urea, stejně jako kyselina hyaluronová, na sebe dokáže navazovat molekuly vody a tím přinášet pleti potřebnou hydrataci. Ve větších koncentracích ale také působí jako exfoliant. Zvláště ji tedy oceníte v případě, že trpíte na extrémně suchou, popraskanou a šupinatící pokožku, a to kdekoliv na těle. Vhodná je i pro ekzematiky.
Squalan
Squalan je stabilizovanou formou squalenu, kožního lipidu, který je součástí kožního mazu. Je tedy pro pokožku přirozený a je jí dobře tolerován. Po nanesení na pleti vytvoří pomyslný ochranný štít, který zamezí unikání a výparu vody. Má sice texturu, která připomíná olej, mezi oleje ale nepatří, je lehký, rychle se vstřebává a neucpává póry.
Aloe Vera
Aloe Vera možná znáte jako pokojovou rostlinu; tento nenápadný sukulent v sobě ale skrývá více, než jen pěknou dekoraci. Jeho dužina je bohatá na vitamíny A, C a E, zinek, draslík a mastné kyseliny – všechny tyto složky jsou nezbytné pro zdravou a zářivou pleť. Ba co více, gel z dužiny Aloe Vera skvěle zklidňuje a hojí pokožku spálenou sluncem.
Aloe Vera můžete aplikovat na pleť přímo (kousek rostliny odlomíte a vytékajícím gelem potřete suchá místa) nebo jako součást různých skincare produktů, například gelů nebo mastí. Tak či onak udrží vaší pokožku hydratovanou a vyhlazenou.
Bambucké máslo
Pokud vaše pleť v důsledku suchosti trpí pocity podráždění a napětí, může pro vás být přínosným pomocníkem bambucké máslo. Stejně jako Aloe Vera je bambucké máslo bohaté na mastné kyseliny, vitamíny a antioxidanty, kromě toho má zklidňující a protizánětlivé účinky, pro které je často přidáváno do pleťových a tělových krémů. Běžně k dostání je ale také ve své čisté podobě.
Jojobový olej
Jojobový olej pochází ze semen jojoby kalifornské, keře rostoucího v pouštních oblastech severní části USA a Mexika. Chemickými vlastnostmi je jojobový olej velmi podobný přirozenému pleťovému mazu, což z něj dělá jednoho z nejvhodnějších a nejúčinnějších pomocníků v péči o suchou pleť. Navíc, narozdíl od jiných druhů olejů, neucpává póry a je tedy vhodný i k odličování makeupu. Pokud ale používáte jojobový olej k pěstění pleti, aplikujte jej jako poslední krok ve vaší skincare rutině, jelikož oleje samy o sobě nehydratují, ale uzamykají již existující hydrataci ve vaší pleti. Kdybyste jej nanesli na pleť jako první, neměl by co uzamykat.
Jakým ingrediencím se se suchou pletí raději vyhnout
Stejně jako existují aktivní ingredience suché pleti prospěšné, existují i ty, kterým byste se měli raději vyhnout, pokud nechcete svou pleť ještě více vysušovat a dráždit.
Pozor si dejte hlavně na čisticí pleťové gely, které mají z celé skincare rutiny nejvyšší potenciál vaši pleť přesušovat. Nepoužívejte ty s obsahem Sodium Lauryl Sulfate (SLS) nebo kyseliny salicylové či glykolové. Z pravidelného používání kyseliny salicylové a glykolové benefituje spíše mastná pleť, a SLS neprospívá vůbec nikomu, jelikož pleť nadměrně vysušuje a dráždí.
Pokud máte pocit, že je vaše pleť po vyčištění jakýmkoliv gelem napjatá a suchá, volte spíše čističe na bázi oleje; krémy nebo balzámy.
Vyvarujte se také používání jakékoliv kosmetiky, která obsahuje parabeny, syntetické parfemace nebo barviva a denaturovaný alkohol. Všechny tyto složky pleť vysušují.
Neblahý vysušující efekt na suchou pleť mají také sluneční paprsky, proto do své rutiny zařaďte i krém s SPF ochranou a používejte jej i když zrovna venku prší. UV paprsky pronikají i skrz mraky!
Catherine Coltrain
Obočí, jak ho neznáte!
Asi jedna z nejhorších věcí je neupravené obočí. Je to rám obličeje, a i přes to, mu ženy ...
5 nejžhavějších módních trendů sezóny aneb co nosit v tomto roce
Móda je skvělý způsob, jak vyjádřit svou osobnost a zároveň se cítit sebevědomě a stylově. A co je lepšího, než objevovat nejnovější trendy pro naše outfity ...